top of page

Tallinnas alustab tööd labor inimese tüvirakkude kasvatamiseks

15.augustil avati Tehnopolis Baltimaades ainulaadne tüvirakkude tootmiseks ja paljundamiseks sobiv labor – puhas ruum, millest labori loojad soovivad kujundada koostöös rakuravi klastriga Eesti ja Euroopa meditsiini arengu jaoks vajaliku tootmisettevõtte, mis on suuteline valmistama kõrgetele kvaliteedinõuetele vastavaid rakuravi tooteid.


“Eesti teadlastelt oodatakse teadussaavutusi ja läbimurret maailmas,” ütles Biolaborite OÜ nõukogu liige ja MTÜ Rakuravi asutaja, rakubioloog PhD Toomas Neuman. “Rakendusliku läbimurde saavutamise eelduseks on teaduslik-tehniline baas ja puhta ruumiga labor, mis vastab ravimitootmise tingimustele.” 


Puhta ruumiga laborit tuleb avama majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts. Avaüritusel tutvustavad laborit ja seal toimuvat tööd, tüvirakkude tootmist ja paljundamist ning rakuteraapia kasutamist meditsiinis Rakuravi klastri liikmesorganisatsioonide esindajad rakubioloog PhD Toomas Neuman (Biolaborid, Cellin Technologies) ja veresoontekirurg MD Andrus Loog (Taastava Kirurgia Kliinik). 


“Rakuravi on meditsiini tulevikuala, mis võimaldab inimest tema enda kehast võetud tüvirakkudega ravida,” ütles Loog. “Arsti ja kirurgina loodan, et avatav labor annab võimaluse luua ja arendada kogu maailma meditsiini jaoks uuenduslikke ravivõtteid.” 

Tüvirakkude tootmiseks kliiniliste rakenduste tarbeks on vajalik GMP (rahvusvaheliste heade tootmistavade) standarditele vastav puhas ruum. Puhtaks ruumiks nimetatakse laborit, kus spetsiaalse jälgimis- ja mõjutamissüsteemiga tagatakse vajalike näitajatega aseptiline keskkond. 


Rakuravi kliinised rakendused põhinevad nii maailmas juba olemasolevatel teadusideedel ja rakendustel kui ka Eesti teadlaste originaalsetel ideedel. 

Rakuravi klaster loodi 2011. aastal, klastri liikmesorganisatsioonid on Tartu Ülikool, Tartu Ülikooli Kliinikum, Tallinna Tehnikaülikool, Ortopeedia Arstid, Taastava Kirurgia Kliinik, Medco Partners, Protobios, Cellin Technologies, Kevelt, Biolaborid, LabAs, E-Geen ja Vähitehnoloogia Arenduskeskus. 


Rakuravi klastrit ja labori ehitamist on toetanud EAS ja Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fond. Rahastamistaotlusi aitas koostada BDA Consulting 🙂 


Commenti


bottom of page