top of page

Mentorlus, coaching ja konsultatsioon

Mentorlus ja mentorsuhe on teemad, millega oleme viimasel ajal tihedalt kokku puutunud.  Oleme ju EASile partneriks Ärimentorprogrammi läbiviimisel. Käesolevas kirjatükis toome ära  peamised pidepunktid, mida mentorsuhte puhul on hea silmas pidada nii mentoritel/mentiidel kui ka lugejatel, kes elu jooksul mentorsuhtesse sattuda võivad.


Coachimine ja mentorlus ning ärikonsultatsioon on mõisted, mida sageli omavahel segi aetakse. Võib öelda, et need on ajapikku muutunud lausa klišeedeks. Neid kas samastatakse, mis tekitab sageli arusaamatusi ja täitmata lootusi või siis vastupidi – neid vastandatakse väga kirglikult, millega mõisted kaugenevad reaalsest elust. Lühidalt, mis vahe siis on nendel kolmel mõistel? 


Ärikonsultatsiooni viib läbi konsultant, kes ütleb Sulle, mida Sa valesti teed ja kuidas Sa muutuma peaksid. Mõnikord teeb ta muudatused Sinu eest ära. Ta on see, kes “annab mehele kala”, mitte aga ridva. Konsultatsioon on omal kohal, kui suhteliselt kiiret ja jõulist lahendust on tarvis spetsiifilisele probleemile. Riskid: konsultant mõjutab protsesse, kuid siiski ei vastuta; võib tekkida pikaajaline sõltuvus konsultandi nõuannetest, mis halvendab juhi positsiooni jne. 


Mentor on edukas “teerajaja”, kes näitab Sulle teed. Moto: Been there, done that! Ta mitte ei püüdnud kala, vaid ta ehitas kalatehase! Ta jagab oma päris elu kogemusi, räägib oma vigadest ja õnnestumistest – väärtuslik igale mentiile, kes on alustanud sama teekonda. Mentorlus on omal kohal, kui oled võtnud sihi tundmatusse ja soovid üle astuda nendest “ämbritest”, mis igat tundmatul teelolijat varitsevad. Riskid ei puudu ka siit: mentorit peab valima ettevaatlikult, et tema motivatsioon ei oleks muu, kui soov anda midagi tagasi!


Coach õpetab meest kalastama! Ta ei pruugi olla samas valdkonnas läbi löönud, kuid ta on suurepärane õpetaja. Ta kutsub Sinus esile käitumismudelite ja mõttemudelite muudatusi ja seda kasutades õigeid küsimusi ja lihtsalt kuulates, kuulates… ja kuulates… Ta ei anna Sulle kunagi valmis vastuseid ette. Coach on Sinu jaoks õige valik, kui muudatused, mis toimuma peavad, on suures osas kinni Sinus endas. Parimal juhul ta aitab kaasa püsivatele ja reaalsetele arengutele oma õpilastes, halvimal juhul on ta pelgalt palju-vahtu-tulemust-aga-ei-mingisugust, selline touchy-feely hingearst. 

 

Meie hinnangul vahe ärikonsultatsiooni ja mentorluse vahel on oluliselt fundamentaalsem võrreldes vahega coachimise ja mentorluse vahel. Need viimased on kõige tõhusamad just kombineeritult. Parim variant ettevõtjale on meie meelest mentor, kes valdab coachimise tehnikaid. See loob suurepärase sümbioosi: Sa saad õppida tema kogemustest ja samas suunab ta Sind ise õigetele vastustele lähemale. Ta ei võta enda kandja ettevõtlusriski, kuid on saba ja sarvedega pühendunud Sinu õnnestumisesse!


20.-21. oktoobril toimunud Ärimentorprogrammi mentorite sisseelamissemisseminaril panime uued kandideerimisprotsessi läbinud mentorid mentii olukorda. Intervjueerides pikaajalisi mentoreid, said nad kokku hulga kasulikke näpunäiteid, millest mentorsuhtes lähtuda. Need pidepunktid sisaldavad nii mentorluse kui ka coachimise elemente. See on heaks ja eluterveks juhiseks inimesele, kes astub ühel hetkel mentori kingadesse ja samas annab ka mentiile hea juhise, mida mentorilt oodata: 

 1. Ära anna valmis lahendusi ette!

 2. Mentor räägib oma kogemustest.

 3. Inspireeriv mentordamine – võimalus ületada ootusi!

 4. Kuula, mitte ära räägi!

 5. Mentii peab ise vastuse leidma!

 6. Ära otsi (mentorile) oma probleemidele lahendust – need tulevad ise programmi jooksul

 7. Ole väga-väga-väga nõudlik!

 8. Hoia formaati – anna ülesanne, konkreetne raam ja tähtaeg (mentiile vajalik väline kontroll)

 9. Ole laitmatu!

 10. Mentor aitab mentiil püstitada eesmärke ning arendada nende saavutamiseks vajaminevaid oskusi. 

 11. Kõikidele küsimustele ei pea teadma vastuseid.

 12. Lase mentiil ka ennast vastu juhendada.

 13. Võttes sama eriala – muutud tasuta tööjõuks (ärikonsultandiks). 

 14. Vaatad teiste vaatenurgast (teisel võib olla muu aga ka toimiv lahendus)

 15. Peegeldamine.

 16. Vahel vajab mentii hoopis julgustamist.

 17. Võtta osa programmi üritustest ka siis, kui teemad on tuttavad!

Üldiselt on nii, et nii konsultatsioon, mentorlus kui coaching on väärtuslikud ja vajalikud, kui neid kasutatakse õigesti. Tuleb sõnastada probleem ja mõelda, milline neist on sobivaim viis selle lahendamiseks. Teise inimese laskmine oma sisepiiridesse just eriti ärimaailmas, peab olema igal juhul kaalutletud samm. 
Commentaires


bottom of page